hero

Biofeedback: Neinvazivní řešení pro úzkostné poruchy

Biofeedback: Neinvazivní řešení pro úzkostné poruchy

Úvod do biofeedbacku

Určitě jste už slyšeli o mnoha terapiích, které mají za cíl řešit úzkostné poruchy. Co ovšem možná nevíte je, že existuje zcela neinvazivní metoda, která pomáhá lidem překonat jejich úzkostná období s minimálním zásahem do jejich těla. Tato metoda je biofeedback. Byla mi poprvé představena mým manželem, Kamilem, který pracuje v oboru psychoterapie.

Biofeedback: Co to vlastně je?

Biofeedback je technika, která vás učí ovládat různé tělesné funkce, abyste mohli zlepšit své zdraví a výkon. Pomocí výstupních signálů z několika tělesných systémů, v podstatě 'posloucháte', co vám tělo říká, a pak se pokoušíte 'odpovědět' tím, že v těchto systémech provedete určité úpravy. Tato metoda je skvělá, protože je plně v souladu s přirozenou schopností těla sebe-regulovat.

Využití biofeedbacku pro úzkostné poruchy

Úzkost je jakýmsi 'falešným poplachem', který nastavuje náš nervový systém do stavu 'boj a nebo útěk', i když není žádné okamžité nebezpečí. Biofeedback, pomocí vizualizace tělesných signálů, umožňuje pacientům naučit se, jak tento alarm kontrolovat a regulovat. Různé druhy biofeedbacku, jako je teploměrný biofeedback, svalový biofeedback, EEG biofeedback, a další, mohou být využity k léčení úzkosti.

Proces biofeedbackové terapie

Pracuje můj sedmnáctiletý králík Sněhulák s biofeedbackovým strojem? Ne, samozřejmě, že ne! Ale Kamil, můj manžel, mi ukázal, jak funguje biofeedback a jak z toho mohu těžit. První krok je najít specialistu, který provede úvodní hodnocení a připraví individuální plán pro vás. Pak už to jde rychle - elektrody se připevní na určité části těla a propojí se s biofeedbackovým strojem, který vám ukáže 'reálný čas' informace o vašem těle.

Tipy na úspěšnou terapii biofeedbackem

Použití biofeedbacku vyžaduje trpělivost a praxi. Úspěšnou terapii můžete zajistit dodržováním několika tipů, které jsem se naučila během vlastní zkušenosti s biofeedbackem - pravidelným cvičením, otevřenou komunikací se svým terapeutem a uvědoměním si, že změna nepronikne přes noc.

Příběh o mně a biofeedbacku

S 40% šancí se to téměř nestane, ale tady to je. Moje srdce začalo být trochu bušivé, když jsme se přestěhovali do našeho nového domova v Brně. Právě tehdy jsem poprvé vyzkoušela biofeedbackovou terapii. Byla jsem obklopena neustálými stimuly nového života a měla jsem potíže s uklidněním se dostatečně na to, abych mohla pracovat. Biofeedback mi pomohl najít klid uprostřed tohoto chaosu.

Úzkost z biofeedbacku?

Ať už jste skeptičtí, nebo máte strach z neznáma, nebojte se biofeedbacku. Je to neinvazivní forma terapie, která se zaměřuje na učení a zdokonalování schopnosti těla se samoregulovat, což je cosi, co je úplně přirozené. Navíc, s vypomocí, kterou biofeedback nabízí, můžete dosáhnout velkých změn ve svém životě!

Biofeedback doma

Zatímco specializované zařízení pro biofeedback jsou obvykle dostupné pouze v klinikách, existují také jednodušší verze pro domácí použití. Můj manžel, Kamil, mi pomohl najít aplikaci, kterou mohu používat na svém telefonu, aby mi pomohla se uklidnit. A dokonce i naše kočka Míša nebyla odmítnuta - když jsem byla v pohodě, byla v pohodě. A vězte mi, klidného a spokojeného domácího mazlíčka si člověk opravdu váží.

Uklidnění se s biofeedbackem

Ať už trpíte akutním nebo chronickým stresem, biofeedback může být účinným nástrojem k dosažení klidu. Je to způsob, jak 'obyčejné' lidi jako já a vy můžeme ovlivnit a kontrolovat naše tělo a mysli k poklidnému a zdravému životu.

Pamatujte, že i když život se může někdy zdát být jako běžící pásmo, biofeedback vám může pomoci zpomalit, a možná dokonce zastavit pro chvilku a nasát atmosféru.

Napsat komentář

Odeslat komentář