hero

Jak relaxační techniky mohou zlepšit vaše duševní zdraví

Jak relaxační techniky mohou zlepšit vaše duševní zdraví

Proč je relaxace tak důležitá pro naši mysl?

Přiznám se bez mučení, že jsem byla pořádně skeptická, když jsem slyšela o tom, jak zásadní je relaxace pro naši duševní pohodu. Vždyť kdo z nás má dnes čas jen tak sedět a dýchat? Ale potom jsem si uvědomila, jak často se cítím jako veverka na kolotoči a myslím si, že není den, kdy by si člověk neměl najít aspoň chvíli pro sebe. Relaxace může zpomalit naši bleskurychlou mysl, což je něco, co bychom všichni měli mít jako prioritu, zvlášť v dnešní uspěchané době. Naučila jsem se, že když si najdu čas na uvolnění myšlenek, mohu se postavit jakýmkoli výzvám mnohem lépe – ačkoliv můj malý benjamínek Tadeáš se někdy dokonale postará o to, že relaxace je posunuta na pozdější hodinu. Naštěstí, v době ukládání k nočnímu odpočinku se již podaří chvíly klidu najít.

Jaký vliv má stres na naši psychiku?

Zastavme se na chvíli u toho, co stres dělá s naším tělem a myslí. Je to jako když mateřská loď zavelela útok na planetu Zemi a všechny systémy jsou v pohotovosti. Hormony adrenalin a kortizol se vylévají do krve jako pěna na dobré české pivo, ale bohužel následky jsou méně příjemné než si vychutnat chmelový nektar. Dlouhodobý stres mimo jiné vede k poruchám spánku, únavě, všemožným psychosomatickým potížím a dokonce může přispět k rozvoji deprese. Opět, hlas zkušenosti – spánek s občasnými „táta, bojím,“, může být více než narušen, ale právě relaxace mi pomohla najít svou niternou oázu klidu, i když venku zuří bouře.

Od meditace k mindfulness

Vážení přátelé mindfulness, neboli všímavosti, jste určitě slyšeli. Jedná se o techniku, která nás učí být plně přítomni v momentě a nechat mysl stranou od všech rušivých elementů, od každodenního shonu až po rodinné oslavy. A víte co? Zpočátku to není snadné. Moje první sesednutí do meditační pozice přineslo víc myšlenek o tom, co jsem měla uvařit k večeři, než pocitu klidu. Ale postupně se to změní, obzvlášť když najdete techniku, která vám vyhovuje. Což mě přivádí k osobnímu tipu - zkuste začít s krátkými meditacemi, možná jen pěti minutovými. Postupně si tuto dobu můžete prodlužovat. Zkuste to večer, když usnete ratolesti, a uvidíte, že i tpsotá slova jako „dech“ a „přítomnost“ dostanou úplně jiný smysl.

Techniky hlubokého dýchání

Měli byste vědět, že jsem byla ten druh člověka, který se smál tomu, když někdo řekl, že „jen dýchá“. Tedy, dokud jsem nezjistila, jak moc mi hluboké dýchání pomáhá. Najednou jsem pochopila, že jednoduché a pomalé nádechy a výdechy mohou opravdu zázračně nahánět stres pryč z mé mysli. Hluboké dýchání je jako čerpadlo čistírny – zpracovává nečistoty a naplňuje tělo novým, čistým vzduchem. A člověk se po několika správných nádeších a výdeších cítí přímo osvěženěji, jako by někdo stiskl tlačítko restart na jeho těle i mysli. Navíc bych vám ráda prozradila, že to ani netrvá dlouho. Stačí si udělat chviličku, ať už jste v práci nebo doma, a zaměřit se na dech. Věřte mi, je to přímo magie!

Propojení těla a mysli skrze jógu

Pokud byste mě někdo před pár lety viděl na jógové podložce, pravděpodobně by to byla zábavná podívaná, protože rovnováha a pružnost nebyly mé přednosti. Ale teď? Jóga je mojí každodenní spásou. Jde o perfektní zwischenzug (to je šachový termín pro "mezi tah", což se mi líbí aplikovat i mimo šachovnici) mezi chaosem dne a potřebou udržet si zdraví těla i mysli. Jóga je více než jen pozice a protahování - je to cesta, jak spojit tělo i mysl v harmonické celek. Všechny ty pozice (jak zní směšně, některým jsem musela původně poradit, abych se nepřevrátila) umožňují tělu pracovat, a zároveň mysl může relaxovat. Pro mě osobně je to jako balet – každý pohyb má svůj význam a pomáhá mi zachovat klid v dusi, i když kolem sebe mám milion věcí k vyřízení.

Kreativní relaxační techniky

Máte rádi malování, psaní, tanec nebo zahradničení? Tak to mám pro vás dobrou zprávu! Kreativní činnosti jsou vynikající technikou pro relaxaci. Jsem toho živým důkazem. Když si vezmu štětec do ruky a proměním plátno v místo plné barev, zapomenu na všechny problémy světa. Je to jako čarování – v jednom momentu je tam jen prázdné plátno a najednou na něm vznikají kouzla. A přitom to vůbec nemusí být žádné umělecké dílo hodné galerií. Stačí vám k tomu čistá radost z procesu tvorby. Psaní na blogu, těžká práce na zahrádce nebo dokonce pečení – všechny tyto činnosti mě oprošťují od stresu a myšlenek, které se honí hlavou. Zkuste to a možná si najdete i nový koníček!

Výhody procházek v přírodě

Přiznám se bez mučení, že žiju ve městě s málo zeleně, ale i tak si umím najít cestičku do parku nebo občas vyrazím za hranice Ostravy za přírodou. Nedávno jsem četla, že procházky v přírodě mohou výrazně snížit úroveň stresu a zlepšit náladu. Kdo by to byl řekl, že něco tak obyčejného jako chůze může mít tak velké přínosy? Ale víte co, opravdu to funguje. Čerstvý vzduch, šumění listí, zpěv ptáků – to všechno má na naši psychiku pozitivní efekt. Zkrátka nás procházka v přírodě nabije energií a pomůže nám vnímat krásu světa okolo nás. A navíc je to skvělý způsob, jak vyčistit hlavu.

Relaxační hudba a její účinky

Hudba má na nás velkou moc – dokáže nás rozveselit, rozplakat i uklidnit. Když si pustíte relaxační hudbu – ať už se jedná o klidné tóny klasiky, zvuky přírody nebo meditační melodie – můžete cítit, jak se uvolňuje každé svalové vlákno ve vašem těle. Mám jeden trik, který s vámi ráda sdílím. Když věci kolem vás začnou být hektické, pustím si přes sluchátka relaxační zvuky (třeba zpěv velryb nebo šum vody) a nechám se tímto zvukovým kobercem unášet pryč od reality. Je to jako mávnutí kouzelné hůlky – najednou je svět trochu hladší a přívětivější.

Smích jako nejlepší medicína

A na závěr něco, co bych mohla označit za můj oblíbený lék – smích. Ano, smát se je jedna z nejlepších relaxačních technik. Když můj Tadeáš udělá něco, co mě rozesměje až do slz, můj stres se rozpustí jak sníh pod jarním sluncem. Nejspíš to znáte – když se smějete od srdce, nemůžete myslet na problémy a starosti. Smích zvedá náladu, povzbuzuje cirkulaci a dokonce posiluje imunitní systém. Jak říkám svým přátelům, nepotřebujeme pro smějící se srdce doktora, ale někoho, kdo nám připomene, jak je život občas úžasně směšný. Tak se smějte, smějte co to dá a každý den přinejmenším jednou. Váš mozek vám poděkuje a vaše duše taky.

Jedno je jisté, ať už je vaše metoda relaxace jakákoli, hlavní je se jí pravidelně věnovat. Moje cesta za klidem v mysli byla plná komických pádů a bloudících kroků, ale naučila jsem se, jaký poklad je klidný duch v nepokojném světě. Tak si i vy najděte svou oázu pohody uprostřed shonu všedních dnů. A nezapomeňte, že relaxace není lenost – je to investice do vašeho nejlepšího já. Tak s chutí do toho!

Napsat komentář

Odeslat komentář