hero

Techniky relaxace pro zlepšení nálady a energie: Jak na to?

Techniky relaxace pro zlepšení nálady a energie: Jak na to?

Proč jsou relaxační techniky tak důležité

Žijeme v období, kdy tempu naší každodenní rutiny vévodí hektická práce, nekonečné seznamy úkolů a sociální sítě nám každé volné chvilky zaplňují svými notifikacemi. Není divu, že tak často zapomínáme na naši vlastní pohodu a duševní vyrovnanost. Člověk by si měl udělat čas na regeneraci, protože kvalitní odpočinek je základem pro dlouhodobé udržení vysoké úrovně energie a pozitivní nálady. A to je přesně důvod, proč mám tak ráda různé relaxační techniky! Nemusíte hned odjet na dvoutýdenní dovolenou do exotické destinace (ačkoliv to zní báječně, že?), aby se člověk cítil líp. Stačí pár minut denně, a výsledky se dostaví.

Dýchání - klíč k uvolnění

Když jsem se poprvé setkala s technikami dechových cvičení, byla jsem skeptická. Ale po prvních několika sezeních jsem si uvědomila, jak hluboký dopad může mít správné dýchání na celkový stav mysli a těla. Přestože dýcháme po celý den automaticky, většina z nás nevěnuje pozornost tomu, JAK dýcháme. Správné dýchání může zvýšit přívod kyslíku do krve, snížit hladinu stresu a způsobit okamžité uklidnění mysli. Pro zjednodušení si to představte takto: když jste náhle vystaveni stresu, začnete dýchat rychleji a mělčeji. Naopak, když dýcháte hluboce a pomalu, tělo bere signál, že je vše v pořádku a nastává relaxace. A teď mi řekněte, kdo by si nepřál být na 100% přesvědčený o tom, že je všechno v pořádku?

Od blahobytu k meditaci

Na první pohled se může zdát, že meditace je něco pro mnichy z tibetského kláštera nebo pro hyper spirituální jedince, ale opak je pravdou. Meditace je pro každého a nevyžaduje žádnou speciální výbavu, jen chvilku klidu a otevřenost vyzkoušet něco nového. U meditace je úžasné, že existuje nesčetně mnoho technik - od vizualizace, přes mantry až po mindfulness. Osobně mám nejraději techniku pozornosti, která mi pomáhá zůstat v přítomném momentu a nenechat se unášet proudem stresujících myšlenek, které jako by chtěly za každou cenu zabrat moji mysl. Radim, můj manžel, mi jednou řekl, že jsem díky pravidelné meditaci méně nervózní a více vyrovnaná. Zřejmě to na mě má ten efekt, že i když na mě doma čeká kopec neumytých talířů, dokážu na to krásně rezignovat a v klidu se věnovat jógovým pozicím.

Propojení meditace a empatie

Meditace má zázračnou moc. Dokáže nejen zklidnit naši mysl, ale také rozvíjet pocit soucitu a empatie. Když se pravidelně medituje, člověk se učí lépe chápat emoce a pocity ostatních. Jednou jsem měla krásný zážitek na meditačním workshopu, kde jsme se všichni snažili vcítit do situace druhých. Bylo to nesmírně posilující a já odtamtud odcházela s pocitem hluboké sounáležitosti. Co když je to klíč k lepšímu přátelství, partnerství a třeba i větší harmonii ve světě?

Pohyb jako zdroj radosti

Znám spoustu lidí, kteří si myslí, že cvičení je povinnost nebo dokonce trest. Ale pohyb by měl být zábava a radost! Já cvičím pravidelně a přiznám se bez mučení, že někdy ze sebe musím k večernímu běhu vytáhnout duši, ale pak ten pocit po doběhnutí... ta radost a ta energie, která se ve mně vzbudí, to je něco! A vůbec nemusíte hned běžet maraton. Stačí procházka, jóga, tanec v obýváku nebo podle možností i kolo nebo plavání. Hlavní je najít si ten svůj “pohyb”, který vás baví a tělo i mysl to ocení. A proč nezkusit trochu motivace ve formě tanečních hodin s partnerem? Radim a já jsme se kdysi zapsali na salsa kurzy a i když jsme možná nebyli hvězdy parketu, smáli jsme se tak, až nám tekly slzy a to je přece taky forma terapie, nemyslíte?

Přírodní terapie pohybu

Přemýšlela jsem nad tím, proč mě pohyb dělá šťastnou a došla jsem k závěru, že to musí mít něco společného s přírodou. Člověk se nejen hýbe a zlepšuje své fyzické zdraví, ale když to dělá venku, je v kontaktu se zelení, svěžím vzduchem a sluníčkem. Říkají, že i malá chvíle strávená v přírodě dokáže zvýšit naší hladinu energie a podpořit práci mozku. Takže když vám příště bude v hlavě křičet ten vnitřní hlas s tíhou toho celého "TO DO" seznamu, vezměte si boty a běžte raději na rychlý obchůzek parkem. Uvidíte, že úkoly se nakonec udělají rychleji a s úsměvem na rtech.

Umění dělat nic

Některým lidem přijde "dělat nic" jako ztráta času, jako bychom museli být neustále na nohou a produkovat nekonečné množství práce, aby byl den produktivní. Ale čím dál více se toho dozvídám o tom, jak je důležité umět se zastavit a jen tak být. Jak je úlevné si občas přiznat, že "Dnes nechci nic dělat!" a prostě si to užít. Není to lenost, je to péče o sebe. A ať už to znamená čtení knihy, poslech hudby nebo hledění z okna a pozorování, jak padá déšť, je to čas zaslouženě strávený. Tím se do nabitého dne vkládá malý ostrůvek klidu, který pak celý den neuvěřitelně pozvedne.

Zdravá dávka lenošení

Když jsem byla menší, býval mi můj otec vždy příkladem neustálé píle. "Lenošení je zlo," říkal často. Ačkoliv jeho pracovní etika byla pozoruhodná, později jsem zjistila, že bez občasného "lenošení" se člověk snadno vyčerpá a ztratí radost ze života. Naštěstí mi Radim pomohl pochopit, že lenošení nemusí být pasivita, ale může to být aktivní volba je nechat mysli odpočinout a znovu nabrat síly. A když jsem zkusila tento nový přístup, zjistila jsem, že moje produktivita paradoxně vzrostla! Malý odpočinek a já byla znovu plná energie a tahala Radima do dalšího dobrodružství, ať už to bylo vyrábění domácích pizz nebo plánování víkendového výletu do hor.

Základy správné výživy

Nejsem možná žádná nutriční poradkyně, ale jídelníček má na naši náladu a energii opravdu velký vliv. Pokud se napakujeme tučným burgerem a hranolkami, zřejmě se nebudeme cítit jako hodný napěchovaný dynamo. Dal jsem si kanál, že malé změny v jídelníčku mohou udělat zázraky. A nemluvím hned o drastických dietách, které slibují zázraky rychle a efektivně. Spíš si dávám pozor na to, abych do sebe dostávala pravidelně dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných produktů a kvalitních bílkovin. A sama u sebe jsem si všimla zlepšení vitality a energie. Dokonce i Radim, který si dříve nemyslel, že by mohl jíst něco jiného než jeho oblíbený steak, se ke zdravější stravě přiklonil.

Význam hydratace pro náladu

Kromě jídla je samozřejmě důležitý i příjem tekutin. Nedostatek vody v těle může způsobit únavu, bolesti hlavy a dokonce ovlivnit naši schopnost soustředit se. Neustále si připomínám, abych pila dostatek, i když," przyznaje się bezbłędnie", někdy mi to unikne. Ale pak se zase vrátím k dobrému starému zvyku a snažím se vypít pravidelně těch osm sklenic vody denně. Má to hmatatelný efekt na mou chuť k práci a celkovou náladu. A taky si pamatuji, když Radim přinesl domů tu první lahev s filtrem – to pak bylo vtipů o tom, že pijeme "ryze čistou vodu s Gangesu", ale co více si může od života člověk přát?

Kreativita jako nástroj pro dobrou náladu

Trávit čas tvořením může být nejen zábavné, ale i terapeutické. U mě to funguje tak, že když se pustím do výroby něčeho nového, jakoby se mě okamžitě všechen stres z těla vypařil. A nemusí to být nic složitého. Barvení, kreslení, psaní, vaření, zdobení pečiva nebo dokonce zahradničení - všechny tyto aktivity mohou podpořit pocit spokojenosti a pohody. Kreativní práce aktivuje různé části mozku, které mohou být během každodenní rutiny opomíjeny, díky čemuž se cítíme víc "v tune" s naší vnitřní esencí. Lepší pocit než když se podaří něco vytvořit vlastníma rukama? A to nemusí jít jen o umělecké zázraky. Pamatuji si, jak moc jsem byla pyšná, když se mi podařilo uvařit svůj první domácí chléb a Rad

Napsat komentář

Odeslat komentář