hero

Všímavost pro začátečníky: Kde začít

Všímavost pro začátečníky: Kde začít

Co to je vědomí?

Když se zamýšlíme nad pojmem vědomí, zjistíme, že je to něco, co v nás všech dřímá, ale nemusíme ho vždy plně využívat. Vědomí můžeme považovat za schopnost být plně přítomni v daném okamžiku, užívat si ho bez distrakcí a vnímat vše, co se děje kolem nás a v nás. Je to vlastně taková mentální kontrola, co se děje zde a teď. Kamil mi jednou řekl, že je to jako být na divadle, jenže ne jako divák, ale jako režisér. Režíroval jsem svou mysl, své tělo a své emoce. Zajímavé, nemyslíte?

A proč bych se měl(a) naučit vědomě?

Svět se nám může zdát jako neustálá bludiště nástrah a stresu. Práce, rodina, finance - není divu, že se nám někdy všechno motá. Ale odpověď může být prostá a překvapivě blízko - ve vaší mysli, ve vaší schopnosti být vědomi. Nejenže to může zlepšit váš citový stav, ale také vám pomůže cítit se klidnější, spokojenější a plnější. Je jako dýchat čerstvý vzduch po dlouhém dni v kanceláři. Trend vědomí se v posledních letech rychle rozšířil a z důvodu - dokáže změnit životy k lepšímu.

Jak začít se vědomím?

Začínání čehokoliv nového může být trochu zrádné. Je to jako vstát z gauče a začít cvičit, nebo jako přestat jíst dorty a přejít na zdravou stravu. První krok je vždy nejtěžší. Ale jakmile začnete, zjistíte, že to stojí za to. Začínat na cestě vědomí je jako otevírat dveře do nového světa. Zde jsou nějaké tipy, jak začít.

Meditace

Meditace je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se naučit vědomosti. Můžete začít jednoduše tím, že si sednete na tiché a klidné místo, zavřete oči a soustředíte se na svůj dech. Nechte své myšlenky volně proudit a pokuste se je jen pozorovat, aniž byste se s nimi ztotožňovali. S časem zjistíte, že se vaše mysl stává méně rušivou a více klidnou. Je to jako sání mého oblíbeného čaje po náročném dni. Může trvat nějaký čas, než se to naučíte, ale jakmile se do toho dostanete, je to jako kouzlo.

Jóga

Jóga je dalším skvělým způsobem, jak se naučit být vědomý. Nejenže jóga zlepšuje vaši fyzickou kondici, ale také vám pomáhá uvolnit se a být vědomější. Můžete se soustředit na své tělo a dech během cvičení, což vám pomůže rozvíjet vědomí. Je to jako vyjít do přírody a cítit se náramně posilňující.

Využití technologií

Jak ironické, že v době, kdy jsme závislí na technologiích, můžeme je použít k učení se vědomí. Existuje řada aplikací a online kurzů, které vám mohou pomoci na vaší cestě. Troufám si říci, že existují aplikace, které mohou poskytnout vědomí pro každou situaci - stres v práci, neschopnost usnout, cokoliv si dokážete představit. Je to jako mít osobního trenéra vědomí, který je vám k dispozici kdykoli a kdekoli.

Různé techniky vědomí

Existuje také řada různých technik, které můžete využít k rozvoji vědomí. Jedna z nich je technika pozorování, kdy se snažíte sledovat své myšlenky a emoce, aniž byste se s nimi ztotožňovali. Jiná technika je použití afirmací, kdy si denně opakujete pozitivní věty, které vám pomáhají cítit se pozitivně a vědomě. Je tu také cvičení, které jsem s Kamilou zkoušela, když jdete ven a pokusíte se být plně soustředěni na přítomný moment - vnímáte zvuky kolem sebe, cítíte vůni květin, dotýkáte se kůry stromu. Je úžasné, jaké mohou být právě ty nejjednodušší věci tak mocnými nástroji k rozvoji vědomí.

Jak to všechno integrovat do vašeho života?

Možná se vám teď všechno tohle zdá trochu ohromující. Ale nebojte se. Vědomí je cesta, ne cíl. Nemusíte se hned stát mistrem vědomí. Začněte pomalu, třeba jen pár minut denně. Postupem času to můžete zvyšovat. A nezapomínejte, že vědomí je něco, co se dá uplatnit ve vašem každodenním životě, ať už jste na procházce, práci nebo dokonce při vaření večeře. A věřte mi, je úžasné, jak se váš život může zlepšit, když jste vědomí.

Závěrečné myšlenky

Vědomí je něco, co může skutečně změnit váš život. Ať už chcete zlepšit svou náladu, snížit stres nebo se jen cítit plnější a spokojenější, vědomí je cesta. A já vás zvu, abyste se na ni vypravili. Začněte pomalu, postupujte svým tempem a objevujte kouzlo vědomí. A pamatujte, že jste na této cestě nejsou sami. Já jsem s vámi na každém kroku a věřím ve vaši schopnost stát se vědomějšími. Nebojte se této cesty, protože je to cesta k vám samým.

Napsat komentář

Odeslat komentář